ARSENAŁ PAMIĘCI


„ Historia i kultura Narodu to ludzie, przedmioty i miejsca. Ludzie odchodzą. Zostaje po nich PAMIĘĆ. Zostają miejsca - domy, mieszkania, mury, place, ulice. Zostają przedmioty - kiedyś: rekwizyty na scenie historii a dziś: bezcenne pamiątki narodowej tradycji. Ich los nie jest pewny! Ludzka niewiedza, bezmyślność lub ignorancja skazują te okruchy pamięci na zagładę. Nie pozwólmy na unicestwienie istniejących jeszcze śladów historii. To na nich opiera się nasz DOM - Ojczyzna. Udowodnijmy ludziom od których decyzji zależy ocalenie lub zniszczenie śladów naszej narodowej historii i kultury, że "Ojczyzna" nie jest dla młodych Polaków pojęciem obojętnym i ogólnym, lecz bliskim i opartym na konkretach.

Żyją wśród nas bohaterowie wydarzeń czasów wojny i powojennych - żołnierze, partyzanci, powstańcy Warszawy, więźniowie obozów koncentracyjnych i jenieckich, więźniowie stalinowskich łagrów, Sybiracy, ofiary politycznych represji.


Istnieją jeszcze nie zatarte ślady naszej historii i kultury XX wieku - miejsca wydarzeń, ślady na murach, domy, kapliczki, zagubione w lasach opuszczone i zapomniane mogiły.

W każdym polskim domu istnieje wiele drobnych, z pozoru niewiele znaczących przedmiotów - pożółkłe fotografie, dokumenty, ukryte na dnie szafy czy szuflady drobiazgi. Na ich widok oczy babci czy dziadka nabierają blasku lub wypełniają się łzami wzruszenia. Poznajmy dzieje tych rekwizytów historii, których znaczenia nawet się nie domyślamy a które były niemym świadkiem najważniejszych dla kogoś przeżyć. Strzęp materiału może okazać się opaską powstańczą lub partyzanckim bandażem. Okruszek zeschniętego chleba może być wspomnieniem głodowych lat wojennej lub wygnańczej tułaczki. Wyblakła fotografia może okazać się jedynym śladem istnienia kogoś, kto życie swoje ofiarował na Ołtarzu Ojczyzny.”
(fragment Regulaminu Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”)

 

Arsenał Pamięci w Publicznym Gimnazjum Nr 27 w Łodzi,

ul. S. Pogonowskiego 34


Uczestnicy – laureaci Arsenału Pamięci 2003/2004

  1. Aleksandra Antczak,

  2. Anna Kucharska,

  3. Magdalena Szczuplak

Opiekun: mgr Piotr Pawlak

 


Uczestnicy – laureaci Arsenału Pamięci 2004/2005

  1. Sylwia Kwiatkowska,

  2. Sylwia Piłat

  3. Katarzyna Piotrowicz,

  4. Paulina Stępień,

  5. Ilona Brodzka,

            Opiekun: mgr Piotr Pawlak

 


Uczestnicy – laureaci Arsenału Pamięci  2005/2006

  1. Monika Młoczkowska,

  2. Katarzyna Haniszewska

  3. Aneta Orłowska,

  4. Karolina Dajer,

  5. Justyna Maras,

Opiekun: mgr Piotr Pawlak

 


Uczestnicy – laureaci Arsenału Pamięci  2006/2007

  1. Aleksandra Kęsa,

  2. Adrianna Rudnicka,

Opiekun: mgr Piotr Pawlak


 

Uczestnicy – laureaci Arsenału Pamięci  2007/2008

  1. Aleksandra Kacprzak,

Opiekun: mgr Piotr Pawlak

  


Uczestnicy – laureaci Arsenału Pamięci  2008/2009

  1. Damian Sikorski,

  2. Kaudia Zintera,

  3. Artur Elsner,

Opiekun: mgr Piotr Pawlak


 

Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 27 w Łodzi biorą udział w tym wspaniałym konkursie od 6 lat. Każdego roku grupa uczniów przystępuje do realizacji zadań Arsenału Pamięci. Plonem naszej pracy jest 19 laureatów. Uczniów dla których "Ojczyzna" nie jest pojęciem obojętnym i ogólnym, lecz bliskim i opartym na konkretach. Uczniów, którzy przyczynili się do zachowania istniejących jeszcze śladów historii, na których opiera się nasz DOM - Ojczyzna.